انواع ساپورت تاسیسات

ساپورت های تأسیساتی در واقع تجهیزاتی هستند که جهت نصب و نگهداری تأسیسات مکانیکی و الکتریکی اعم از سیستم های تهویه، لوله های انتقال دود، سینی های کابل، لوله های آب گرم و شرب، فاضلاب های ساختمانی، صفحات خورشیدی، سقف کاذب، لوله های آتش نشانی و اطفاء حریق، رایزرها و …. در پروژه های کوچک و بزرگ عمرانی و کارخانجات صنعتی کاربرد دارند. ساپورت مناسب جهت نصب و نگهداری سیستم تهویه مطبوع HVAC system با توجه به نوع سیستم تهویه، برآورد ابعاد و وزن تجهیز مورد نظر و در نظر گرفتن جزییات اجرایی سیستم کانال انتخاب می گردد. در این راستا ماهیت عملکردی و ابعادی سیستم تهویه در تعیین نحوه نصب ساپورت کاملا تأثیر گذار است.

. این وسایل برای اتصال تاسیسات به کار رفته به سازه ی اصلی در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع ساپورت‌های تاسیسات با کنترل و مهار وزن تاسیسات ساختمان، تاسیسات را به سازه ی اصلی متصل و در مقابل بارهای موجود مانند بارهای ناشی از زلزله و یا تغییر دما مقاومت می کنند. ساپورت‌های تاسیساتی را می‌توان به شکل‌های اتصال روی کف، نردبان، زیر سقفی نصب کرد. ساپورت تاسیساتی در مقابل بارهای ناشی از زلزله مقاومت می کنند.

تعدادی زیادی پروفیل و  راد تمام رزوه فلزی، ساپورت‌های تاسیسات را تشکیل می‌دهند که می‌توانید با طراحی اتصالات و کنار هم قرار دادن این اجزا به طور مناسب بهترین ساپورت را برای تاسیسات فراهم کنید. از نظر میزان بار روی ساپورت، می‌توان ساپورت‌های تاسیسات را به ۳ دسته ساپورت‌های تاسیساتی سبک، متوسط و سنگین تقسیم کرد. ساپورت‌های سبک نسبت به ساپورت‌های متوسط و سنگین مقاومت کمتری دارند. در موقعیت‌های مختلف و با توجه به وزن و قرارگیری تاسیسات می‌توانید هر کدام از این سه نوع تاسیسات را به کار بگیرید.

لوله‌های گرمایشی اصلی که از رایزرها و مسیرهای اصلی عبور می کنند، معمولا روی ساپورت‌های مشترک با سرویس‌های دیگر نصب می‌شوند. حالا سوال این‌ است که این ساپورت های تاسیساتی چه انواعی دارند و چگونه تاسیسات را مهار می‌کنند؟! انواع ساپورت های تاسیساتی برای پشتیبانی از تاسیسات مذکور عبارت هستند از:

بست تکی

لوله‌ها معمولا از زیر سقف آویزان هستند و در میانه راه مفصلی وجود دارد که اجازه ی حرکت به این لوله ها را می دهد.

ساپورت های دیواری (دستک)

لوله ها بر روی یک دستک پیش ساخته و یا جوشکاری شده از قبل سوار شده و یک مهاربند وظیفه ی مقاومت در برابر نیروهای جانبی ناشی از گرمایش در لوله ها را دارد.

ساپورت تجهیزات جداکننده

قاب های جداکننده که توسط پروفیل های پیش ساخته برای مهار برخی تجهیزات جداکننده چه در طول مسیر لوله و چه در موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

ساپورت های هادی یکطرفه به صورت قاب

ساختار اين ساپورت هاي به گونه اي طراحي مي شود که علاوه بر مهار لوله ها، به صورت محوري هدايت کننده حرکت لوله در اثر گرم شدن و سرد شدن باشد.

ساپورت های اصلی کلکتورها

این ساپورت ها به صورت روتین برای مهار کلکتورها در موتورخانه و یا لوله های اصلی در مسیر کریدورهای تاسیساتی با قابلیت طراحی در ابعادو باربری های متفاوت، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اتصال پروفیل زیر سقف (به صورت مستقیم)

پروفیل به صورت مستقیم به وسیله ی انکر و یا مهارهای راه-به-در متصل می شود. لوله ها به صورت آویز به پروفیل متصل می شوند. این لوله ها می توانند هم لوله های معمولی و هم لوله های سرد و گرم باشند.

ساپورت ها فول فریم (قاب) هادی محوری

این ساپورت ها به صورت دو پروفیل آویز و یک پروفیل نشمین نصب می شوند. لوله های سرد و گرم نیز بر روی المان افقی نصب می شود. در این ساپورت ها از Axial Slider و یا هادی تک محوره استفاده می شود.

ساپورت های فول فریم (قاب) هادی دو محوره

مانند ساپورت های قبلی با این تفاوت که در محل خم ها که در معرض حرکت دو محوره هستند نصب می گردد. در این ساپورت های از Cross slider و یا هادی دو محوره استفاده می شود.

هادی های محوری در رایزر

طولی از پروفیل مستقیماً توسط انکر به دیوار پشت متصل می شود. بست های لوله بر روی اسلایدر و یا هادی محوری نصب شده تا حرکت لوله ها را در یک راستا هدایت کنند.

ساپورت تجهیزات موتورخانه / تابلو برق ها

این ساپورت ها به صورت یک قاب بین کف و سقف اجرا شده و تجهیزاتی مانند تابلو برق بر روی آن ها نصب می شوند.

ساپورت های ۳ بعدی تجهیزات سنگین

این ساپورت ها به صورت پایه برای مهار تجهیزات سنگین موتورخانه مانند بویلرها در ابعاد و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

فیکس پوینت  Anchor point

مجموعه ای از قطعات که بعد از بررسی های فنی به منظور مهار نمودن لوله های سرد و گرم و جلوگیری از جابه جایی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این فیکس پوینت ها ممکن است در نقاط مشخصی مانند قبل و بعد از نقاط انبساط Expansion point و یا قبل و بعد از خم ها مورد استفاده قرار بگیرند.

فیکس پوینت های رایزر

این ساپورت ها وظیفه ی ثابت نگه داشتن لوله های سرد و گرم که در اثر گرما منبسط و منقبض می شوند را در رایزر به عهده دارد. در ساختمان های بلند مرتبه مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص قبل و بعد نقاط انبساط Expansion point